Warning: Illegal offset type in /home/donusuma/public_html/wp-includes/cron.php on line 87
2008 | Düğümler-imiz | DAO

2008 | Düğümler-İMİZ

İnsan ağlar örerek, her ilişkisiyle bağlar kurarak tutunuyor hayata. Aidiyetinin her öğesi farklı bir renkte bir düğüm atıyor kişinin hayatına. Bütünlüğe sahip bir yaşam kurabilme, geçmişten taşınanla, eğitimle, ideolojiyle dayatılan bir ağı yeniden kendi üzerimize örmekten başka birşey değil aslında. Dayatılmış hayatlar üzerine kuruyoruz yaşamlarımızı. Kendimize ait, biricik ve tek hayatımızı kurgularken bunca eylemsiz, bunca tepkisiz oluşumuzun nedeni belki de bu. Zaten hazırda olanı, dayatılmış olanı yaşıyor olmamız. Alışkanlıklar, böyle gelmiş böyle gider’ler içinde kaybolmuş olmamız. Bir korku üzerine kurulmuş düğümler yumağı, hayatlarımız.. Ya korkularımızın kaynağı, bizi çevreleyen hakikat hakkındaki körlüğümüzden kaynaklanıyorsa? Ya bizler korkmaya programlanmış birer robota dönüştürülmüşsek?

“Ey kafamıza sokulmuş, yerleştirilmiş, doğduğumuz andan itibaren beynimize ilmek ilmek işlenmiş düzenler, sistemler, düşünceler, anlayış biçimleri, görme, algılama biçimleri ezildik kaldık altınızda.”

Bir yerlerde bir yanlış var dedik ama çözemedik üzerimizdeki düğümleri. Şimdi boğazımıza kadar varan düğümler nefessiz bıraktığında çözmek ve fırlatıp atmak istiyoruz ama.. düğümlerle sıkılmışken yaşayamadığımız gibi hiç bağımız olmadan, hiç düğümümüz kalmadan da duramıyoruz ayakta. Hangi düğümleri çözüp atmalı, hangilerini yenilemeli, yinelemeli? Hangileri yaşamamızı engelliyor? Hangileri yaşama bağlıyor bizi? Dahası hangi düğümlerle bağlanmayı kendimiz seçtik? Hangilerini hiç sormadılar bile bize? Düğüm-lenmek ve düğüm-lemek, etken ve edilgen olmanın farkı işte.. Bu fark etme, düğümleri çözmek anlamında sancılıdır. Kişinin kendi devriminin bir parçasıdır. DAO bu kez herkese tanıdık bir oyunla yaklaşıyor düğümler-imiz’e.. O ip oyununu hatırlarsınız…
 

Oyunun Künyesi

Proje ve Metin:
Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları

Oyuncular:
Merve Tan
Nezih Dumral
Özge Dağlıöz
Sera Akıncılar
Setenay Özaydemir

Müzik:
Ahmet Özer
Fırat Fincancı

Kaynak Metinler:
Erkek Fatmalar (Nuray Önoğlu)
Müfredat Aydını (Necdet Şen)
Kahraman Nedir? (Necdet Şen)
Bu Millet Adam Olmaz (Necdet Şen)
Köy ve Cumhuriyet (Necdet Şen)