Warning: Illegal offset type in /home/donusuma/public_html/wp-includes/cron.php on line 87
2007 | Balkon | DAO

2007 | Balkon

Çevirmen Başar Sabuncu’nun deyimiyle Balkon, “temelde, iktidarın temel ayaklarının, bir yanılsamalar evindeki düşsel görkeminin betimlemesinden oluşur. Ayrıca yansımalar içinde sallanan insanlığın acizliğine dair bir övgüyü de içinde taşır. Görünenin içindeki gerçeği, çarpıcı bir mekansal kurgu ile ters yüz eder. İktidarın ayaklarını, bir genelev çatısında bir araya getiren Genet, fantezilerinin devrimini gerçekleştirmek ister.”

Aldatıcı görünüşlerin, gerçek dediğimiz olgulardan çok daha gerçek olduğunu öne süren ve bir çok oyununda buna vurgu yapan Genet Balkon’da, yanılsamaların gerçeğe dönüşümünü konu ederken, gerçeklikle sahteyi bir potada eritmek isteğini açıkça gösteriyor.

Toplumun düzenini sağlayan 3 temel kurumu temsil eden -oyundaki- üç karakterin yanılsamalar evindeki gerçeklikleri, varoluşları, hayatta ne derece gerçektir. Gerçek hayatın gerçeklikleri, bu genelevin yanılsamalarından daha mı gerçektir. Gerçek hayat ne kadar farklıdır genelevin içindeki yanılsamalar dünyasından. Yoksa yaşadığımız dünya da bir yanılsamalar bütününden mi ibarettir. Balkon’la birlikte tüm bu soruları sorguluyor Genet ve DAO.

“… evinize dönme vaktiniz geldi, hiç kuşkunuz olmasın eviniz buradan da sahte ve gerçekdışı…” İrma – Balkon

Oyunun Künyesi

Yazar:
Jean Genet

Çeviren:
Uğur Ün

Yönetenler:
Altuğ Hasözbek
Onur Akbal
Setenay Özaydemir

Sahne Amirleri:
Selin Kiren
Özge Tan

Oyuncular:
Ahmet Özer
Altuğ Hasözbek
Kemal Akkargan
Merve Tan
Onur Akbal
Özge Dağlıöz
Setenay Özaydemir
Sera Akıncılar

Yardımlarından dolayı Gül Özaydemir, Tamer Ersoy, Fırat Fincancı, Tarık Balkan ve Ufuktan Altunkaya’ya teşekkür ederiz.