Warning: Illegal offset type in /home/donusuma/public_html/wp-includes/cron.php on line 87
Hakkımızda | DAO

DAO’NUN GEÇMİŞİ ve YAPISI

Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları (DAO), 2000 yılından beri çalışmalarını sürdüren Tiyatro Kordelya 2005 yılında, teatral görüş farklılığı ve farklı hedeflere yönelmek isteği nedeniyle, üretimi desteklemek amacıyla grup üyelerinin isteği üzerine ikiye ayrılmıştır. “Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları (DAO)” bu süreç sonunda ortaya çıkan gruplardan birisidir. DAO’nun teatral geçmişi ve geleceği amatörlük üzerinedir. Grubu oluşturan herkesin farklı profesyonellikleri vardır. Grup İzmir’de 2005 yılından beri aktif olarak çalışmaktadır.

DAO’YA GÖRE SANAT

DAO’ya göre sanat, bir dünyada kalma çabası, hayata tutunabilme arayışıdır. Tiyatro; yaşanan -yaşatılan- hayata karşı bir alternatif sunma çabasıdır. Çünkü Dönüşüm Atölyesi Oyuncuları için farkındalık yalnızca bir düşünce biçimi değil bir eylem biçimidir. Farkında olan kişi için birşeylere rağmen ve karşı hayatta kalabilmek acı içeren bir süreçtir.

Bizler bu acının olumlu bir enerji ve eyleme dönüşerek bir üretim haline gelmesine çalışıyoruz. İnsanların karşısına geçip başka bir dünya düşlüyoruz. Çünkü Thomas Brasch’ın da dediği gibi “sanatın görevi biraz da insanları hayaller ya da karabasanlarla uyanık tutmaktır. Eğer bir toplum, insanların arzularının ortadan kaldırılmasına sesini çıkarmayacak duruma geldiyse, o zaman güçlüler amacına ulaşmış demektir. Oysa düşleri küçümsememek gerekir. Her şey bir düşle başlar çünkü. Bu yüzden de tiyatronun günümüzde işlevini yitirdiğine, öldüğüne inanamıyoruz. Çünkü tüm olup bitene karşı, hayatın karşısında durup açık açık düş kurmak gerekiyor. Oynamak gerekiyor.”

Neden oynamalı: ölülere rahat vermemek için
Yaşayanlara rahat vermemek için
Halsiz bir toplumu korkutarak derin uykusundan uyandırmak için… İmdat, yaşıyorum!

DAO’NUN TİYATRO DÜŞÜNCESİ ÜZERİNE

DAO için tiyatro yapma düşüncesi, farkındalığın dışavurmasından doğmuştur. Aklın ve bilginin varlığı ile, teatral olanı- aktarılabilir olanı- anlaşılır biçimlerle sahne üzerinde sunmayı amaçlar. Evrim sürecindeki yaşama ve zamana dair olan değişimlerin farkına varıp, kışkırtmak üzerine denemeler yapar ve denenebilir olanı insan ve çevresiyle birlikte bir atölye ortamında işler ve sergiler. Teatral birikimi, tiyatro için gerekli genel kültürü farklı disiplinlerle bir araya getirip, yapılabilir olanı grupça tercih eder ve seyirciye taşır.

DAO, Tiyatro Kordelya adı altında sergilenen oyunlar:

  • 2003 Deli Aklı (Tiyatro Boğaziçi)
  • 2004 3+bir (S.Beckett & A.Nesin)
  • 2005 Kuşkent (Aristophanes’ten uyarlama) -T.C. Kültür Bakanlığı’nın Katkılarıyla-

DAO adı altında sergilenen oyunlar:

  • 2006 Yuppi Hayat (E. Corman, J.Jouanneau, E. Durif, E. Schmitt)
  • 2007 Balkon (Jean Genet)
  • 2007 Boğa Zart Zurt Masalı (Aziz Nesin’den uyarlama)
  • 2008 Düğümler-İMİZ (DAO)
  • 2009 Fotoğraflama (DAO)
  • 2011 Gişe (Jean Tardieu)